Простір балкона багатофункціональний: його можна задіяти як зону відпочинку, простір для зберігання речей, місце для розміщення побутової техніки або сушіння білизни. Вибір обмежений виключно фантазією власника житла. А грамотне внутрішнє оздоблення допоможе наповнити виділену площу затишком, зробивши її ще комфортнішою.
Варіанти оздоблення стін балкона
Асортимент матеріалів для будівництва та ремонту досить різноманітний, тому не важко підібрати оптимальні рішення з урахуванням бюджету. Можна вибрати три основні категорії виробів, які задіюються для оформлення стін і стелі.
Дерев’яна вагонка
Тонкі обшивальні дошки на основі листяних або хвойних порід деревини: сосни, липи, ясена, модрини. Серед переваг такого оздоблення:
- естетичний і натуральний зовнішній вигляд;
- простота монтажу;
- довговічність.
Вагонка – універсальне рішення, яке легко комбінувати з іншими матеріалами. Але щоб уберегти деревну основу від вологи та інших зовнішніх чинників, важливо використовувати спеціальні захисні склади.
Гіпсокартон
Недорогий матеріал на мінеральній основі, який став популярним завдяки низькій ціні. Дозволяє легко отримати рівну поверхню, мінімізувавши зусилля, витрачені на обробку стін і усунення дефектів. Оптимальний як базовий шар перед подальшим фарбуванням або обклеюванням шпалерами. Монтаж не вимагає спеціальних навичок.
З мінусів можна виділити лише недостатню вологостійкість: надлишок вологи швидко призведе до псування покриття, що потребуватиме його заміни. Але через кілька місяців після ремонту точково оновити певні ділянки вже не вдасться: буде помітна різниця в фарбуванні, тому надмірна вологість може швидко позбавити балкон привабливого зовнішнього вигляду.
Ламінат
Матеріал із хорошими показниками міцності. Його плюси:
- зносостійкість – багатошарове покриття розраховане на тривалу службу;
- легкий догляд – поверхню можна легко очистити теплою водою з мінімальним використанням мийних засобів;
- широкий вибір дизайнів і текстур – безмежні можливості в оформленні простору.
Але незважаючи на всі плюси ламінату, він програє дерев’яним матеріалам і гіпсокартону за простотою монтажу. Для оздоблення потрібна рівна поверхня, що вимагає додаткових підготовчих робіт, а відповідно, збільшує обсяг витрат. Матеріал має чутливість до перепадів температур: прямі сонячні промені можуть призвести до втрати насиченості початкового відтінку.
Порівняння матеріалів
Вибір матеріалу для оздоблення балкона залежить від основної концепції та результату, який належить отримати, кліматичних умов, рівня вологості, а також уподобань мешканців у дизайні. Порівняльна характеристика популярних варіантів для оформлення стін і стелі допоможе зважити всі переваги і недоліки, щоб вибрати раціональне співвідношення ціни і якості.
Стійкість до вологи та погодних умов
Під час облаштування балкона або лоджії це основний критерій, на який важливо орієнтуватися. Матеріали мають такі особливості:
- Ламінат. Не найкращий вибір для експлуатації в умовах підвищеної вологості. Стійкість матеріалу залежить від його класу. Чим він вищий, тим кращий ступінь захисту і щільніша структура, але зростає і ціна.
- Вагонка. Дошки, виготовлені з сосни, модрини або липи, мають гарну вологостійкість при правильній обробці. А нанесення спеціальних складів багаторазово підвищує стійкість до гниття і вологи.
- Гіпсокартон. Досить чутливий до впливу ззовні. У приміщеннях з високою вологістю поступово руйнується, втрачаючи міцність. Для балкона можна використовувати тільки вологостійкі види цього матеріалу.
Дерев’яна вагонка – раціональне рішення, яке довго не потребує заміни. Повторний ремонт вдасться відстрочити на тривалий час.
Порівняння екологічності
Безпека для здоров’я понад усе, тому для будівельно-ремонтних робіт важливо використовувати тільки сертифіковані матеріали. Натуральна деревина не містить шкідливих хімічних речовин або добавок, а головне, має гарну теплоізоляцію, що позбавляє від необхідності робити додатковий прошарок. Вибирайте товари від виробника, який використовує тільки нешкідливі захисні склади.
Гіпсокартон створюється на базі природного матеріалу – гіпсового каменю. Але хімічні добавки можуть містити шкідливі речовини, тому під час купівлі потрібно враховувати клас екологічної безпеки.
У складі ламінату часто присутні формальдегідні смоли, які при випаровуванні впливають на якість повітря в приміщенні. Перед придбанням матеріалів для внутрішнього оздоблення потрібно ретельно вивчити експлуатаційні характеристики обраного покриття та основні компоненти в його складі.
Вартість і бюджет
Якщо розподілити матеріали від найнижчої до найвищої ціни, то список матиме такий вигляд:
- гіпсокартон;
- вагонка;
- ламінат.
Але на вартість оздоблення впливає ціла низка чинників, а також додаткові особливості обраної категорії товарів: вологостійка і захисна обробка, рівень міцності, сировина в основі. Тому для порівняння потрібно сформувати підсумковий запит, а також перелік базових вимог, яким мають відповідати оздоблювальні матеріали з урахуванням специфіки подальшої експлуатації.
Зовнішній вигляд і дизайн
Важливо не тільки врахувати характеристики матеріалу і бюджет покупки, а й продумати майбутнє оформлення простору. Кожен з варіантів дасть змогу стильно облаштувати балкон або лоджію, але потрібно враховувати деякі нюанси:
- Дерев’яна вагонка асоціюється з природою, а кожна порода має свій характерний відтінок і текстуру. Це дозволяє створити інтер’єр в екостилі.
- Гіпсокартон стане універсальною базою для реалізації дизайнерських рішень завдяки простоті обробки листа.
- Ламінат – стильна імітація будь-яких природних матеріалів, включно з деревом і каменем.
Кожен з варіантів по-своєму гарний, а вибір залежить виключно від ідеї, яку належить реалізувати. Варто підготувати проект майбутнього оновлення простору. Це дасть змогу знайти товари, які будуть оптимальні для внутрішнього оздоблення.