Дерев’яні матеріали широко використовуються в будівництві та оздобленні будинків, офісів, дач і будівель іншого призначення. Майстри-початківці нерідко плутаються в назвах через відсутність досвіду і різноманітність видів пиломатеріалів. Дошки – затребуваний продукт. Їхня товщина зазвичай становить менше 100 мм, а ширина перевищує подвійну товщину.
Існує багато різновидів дощок: обрізні та необрізні, стругані, вагонка, планкен, блок-хаус, терасна, палубна, декінг, для настилу підлоги. Дізнайтеся відмінності струганої дошки від обрізної, щоб без зусиль орієнтуватися в лісоматеріалах і замовляти потрібні вироби.
Що таке стругана дошка
Стругану дошку отримують з обрізної за допомогою подальшої сушки та обробки на рейсмусових і фугувальних верстатах. Сушіння в камерах за температури 140-180°C надає матеріалу підвищеної міцності, робить стійким до утворення тріщин і деформацій. У результаті шліфування поверхня виробу стає гладкою на дотик.
Особливості
Стругану дошку частіше використовують для зовнішніх і внутрішніх оздоблювальних робіт. Її особливості:
- гладка поверхня з чотирьох сторін;
- ідеальні геометричні розміри;
- вологість не більше 8-12%.
Завдяки ідеальній геометрії не потрібна підгонка під час монтажу. У результаті прискорюється виконання робіт.
Переваги та недоліки
Для виготовлення струганих пиломатеріалів зазвичай використовують деревину підвищеної щільності: ясен, дуб, модрину. Переваги такої дошки:
- Простий монтаж. Завдяки вивіреним геометричним параметрам елементи укладаються щільно один до одного без утворення щілин.
- Естетичний вигляд. Матеріал підходить для створення презентабельного дизайну.
- Не потрібне додаткове шліфування. Матеріал готовий до монтажу як облицювальне покриття.
Відносні недоліки: складність і додаткові витрати при виготовленні, висока вартість порівняно з обрізними лісоматеріалами.
Що таке обрізна дошка
Обрізну дошку виготовляють під час розпилу цільних колод на циркулярних верстатах. Поряд із брусом це найпоширеніший пиломатеріал. Після розпилу з бічних сторін видаляють обзол – частину кори. Поверхня залишається шорсткою на дотик.
Особливості
Допускається часткова присутність обзолу на бічних сторонах. За державними стандартами, товщина обзолу не може перевищувати 8-16 мм. Товщина дошки на всьому протязі може відрізнятися в межах 2-3 мм. Вологість становить не більше 22%.
Переваги та недоліки
Головні переваги обрізної дошки: універсальність і доступна ціна порівняно зі струганими матеріалами. Продукт підходить для будівельних і чорнових оздоблювальних робіт. Обрізні дошки призначені для створення кроквяних систем та інших покрівельних конструкцій, зведення стін і перекриттів, облаштування риштувань та опалубки.
Матеріал використовують для будівництва перил, майданчиків і сходинок сходів, виготовлення дверних коробок, віконних прорізів і рам. За допомогою обрізної дошки обшивають зовнішні стіни будівлі, роблять лаги для подальшого настилу підлогових покриттів.
Якщо не передбачена додаткова фінішна обробка, необхідно обробити готову поверхню для підвищення естетичної привабливості. Також потрібна підгонка елементів за розміром під час монтажу.
Основні відмінності струганої та обрізної дошки
Основні відмінності полягають у технології виробництва, зовнішньому вигляді, технічних характеристиках і ціні. Обрізна дошка вимагає додаткової обробки – шліфування. У результаті збільшуються термін виконання роботи, трудові витрати і витрата матеріалу.
Як візуально розрізнити обрізну і стругану дошку
При візуальному огляді поверхня обрізної дошки шорстка, що визначається на дотик. Явно проглядається волокниста структура. Іноді помітні невеликі похибки в геометричних параметрах і сліди обзолу. Стругана дошка відрізняється ідеально гладкою поверхнею з виразним блиском без залишків кори.
Застосування матеріалів
Стругані та обрізні дошки використовуються як будівельні та оздоблювальні матеріали. Перші матеріали призначені для настилу підлоги і стелі, оздоблення стін, виготовлення меблів. Другі більше підходять для створення опорних і несучих конструкцій, огорож і парканів. Сфера застосування:
- будівництво сходів і альтанок, лавок та інших малих архітектурних форм;
- оздоблення фасадів і внутрішніх поверхонь;
- облаштування лоджій і балконів, терас, спортивних майданчиків і зон відпочинку;
- створення систем теплоізоляції та кроквяних;
- виготовлення твердого пакування: коробів і ящиків.
Обидва види дощок можна використовувати для виконання різних робіт. Але застосування струганого матеріалу для будівництва крокв, лаг та інших опорних елементів економічно недоцільно через високу ціну.
Порівняння вартості матеріалів
Стругана дошка дорожча через складність технологічного процесу і високу якість, але її вигідно використовувати для зовнішньої і внутрішньої обробки. Облицьована поверхня не потребує подальшого оздоблення, що скорочує строки будівництва і кошторисну вартість.
Для підвищення вологостійкості облицювання з деревини покривають маслом або складами з воском. Вид обробки дерев’яної поверхні залежить від кліматичних умов. В умовах підвищеної вологості рекомендується обробити поверхню антисептичним просоченням, яке запобігає розвитку грибка і цвілі. Щоб поліпшити декоративні властивості та підвищити стійкість до впливу вологи, нанесіть на поверхню шар фарби або лаку.