Деревина та екологія

Збереження довкілля та використання екологічно чистих матеріалів — одні з найактуальніших повісток у сучасному будівництві. Але як можливе заготівля деревини без шкоди для екосистем? «Хижа» незаконна вирубка лісів (що, на жаль, не рідкість) створює величезні збитки флорі та фауні.

Експерти Forest Stewardship Council зазначають, що «хижа» вирубка лісів (без можливості їх відновлення) стрімко набирає обертів із другої половини XX століття. Серйозні екологічні проблеми, викликані таким видобутком деревини, змусили вчених зайнятися розробкою методів правильного лісокористування. У прогресивних країнах розпочався суворіший контроль виробництва деревини. Проте проблема руйнування екосистем і досі залишається невирішеною.

 

Як проходить лісозаготівля?

 

Лісозаготівля – це ваління дерев у лісі з подальшим розпилюванням деревини за сортиментами на колоди певної довжини. Вона здійснюється на заздалегідь виділеній площі всього обсягу деревини, яку називають лісосіка або ділянка. Крім цього, під лісозаготівлею так само розуміють часткову (вибіркову або санітарну) вирубку дерев, що підлягають видаленню з санітарних чи господарських міркувань. Сюди відносяться заражені дерева, сухостійні, пошкоджені вітром тощо.

 

Основний етап лісозаготівлі включає:

 

Вирубування лісових насаджень «зрілого» віку;

Трелювання (збір та транспортування);

Подальша часткова переробка;

Зберігання та вивіз заготовленої деревини з лісу.

 

Вуглецевий цикл та екологічне лісогосподарство

 

Зростання деревини характеризується поглинанням вуглецю через вуглекислий газ атмосфері та його засвоєнням через фотосинтез. Завдяки цьому у прямому значенні «з повітря» створюються вуглеводневі сполуки – лігнін та целюлоза. У дорослих дерев процес засвоєння вуглецю (отже і приріст біомаси) значно сповільнюється. У тому числі і з цієї причини, ліс необхідно періодично оновлювати. Також існує необхідність у очищенні лісу від деревних відходів, пошкоджених та хворих дерев, і звичайно ж, у заготівлі деревини для потреб лісогосподарств.

Паростки дерев

Звичайно, ведення екологічного лісогосподарства — процес непростий і розрахований на тривалі періоди. Рекомендації щодо правильного лісокористування були встановлені міжнародною організацією Forest Stewardship Council. Структури цієї організації відстежують походження деревини, її транспортування та подальше використання. На превеликий жаль, насправді багато виробників деревини всіляко намагаюся обминати ці рекомендації і відверто варварським способом використовують ліс. Розуміючи важливість збереження лісового розмаїття ми не можемо вести наш бізнес подібним чином, тому ми купуємо деревину лише у перевірених лісгоспах Харківської, Сумської та Полтавської областей.

 

Відновлення лісів та озеленення

 

Щороку майстри лісу, лісники та інші фахівці харківських лісгоспів залучаються до посадки нових дерев. Цей процес включає кілька видів робіт:

Посів розсадників;

Посів теплиць;

Закладка ділянок;

Зелене черенкування.

Після попередніх етапів лісові фахівці довго і ретельно займаються доглядом за посівами та подальшою посадкою молодих дерев. Усі ці різновиди проводяться з метою як озеленення, так і забезпечення потреб лісогосподарств.

Робочий процес у лісгоспі

Особливу увагу приділено проведенню всеукраїнської акції Державного агентства лісових ресурсів «Відновлюємо ліси разом».

З метою забезпечення продуктивних насаджень, лісники протягом двох років вирощують посадковий матеріал у спеціальних теплицях. У харківських лісництвах створено лісові індивідуальні парники. Завдяки проведенню подібних робіт фахівці вирощують близько півмільйона саджанців основних лісоутворюючих порід деревини. Цим процесам передує збирання насіння, дослідження його посівних властивостей, складання детального проекту лісових культур, технологічної карти та плану посадки.

 

Офіційний статус лісозаготівлі та її екологічність

 

Для еко-будівництва дерево було і залишається найпопулярнішим матеріалом. Деревина є повністю відновлюваним та універсальним у застосуванні матеріалом. Вона забезпечує енергоефективність та комфорт у приміщеннях. Зрештою, дерево в будинках допомагає створити затишок та привабливий дизайн. Використання дерева у внутрішній і зовнішній обробці – це чудово, але чи варто це того збитку, який ми завдаємо лісам? Правильна лісозаготівля дозволяє наскільки можна мінімізувати шкоду екосистемам.

 

Яку лісозаготівлю можна вважати екологічною?

 

Лісозаготівля здійснюється безпосередньо користувачем площі лісу державним лісгоспом. Це робиться виключно на підставі дозвільної документації. На жаль, в Україні близько 75% лісу заготовляється нелегально та без урахування подальших наслідків таких грубих порушень. Руйнування українських лісів вже набуло справді загрозливих масштабів, хоча темпи неетичної лісозаготівлі лише зростають.

Офіційна екологічна заготівля лісу проводиться з умовою обов’язкової подальшої рекультивації площі рубки та висадки нових дерев. Таким чином, ліси зберігають свою біологічну різноманітність та рятуються від «облисіння».

Компанія Древо-Харків закуповує весь обсяг деревини у державних лісгоспів на біржових аукціонах у системі ЛІАС чи ProZorro. Наша компанія націлена на підтримку ініціатив держави щодо відновлення лісів України та прозорості ринку лісу.

  • Sign Up
Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

    ОСТАВЬТЕ СВОЙ ОТЗЫВ
    Поставьте галочку для подтверждения, что вы человек