Обов’язковий етап будівництва будинку, котеджу та інших будівель – облаштування покрівлі. Дах – елемент будівельної конструкції, який визначає естетичні та експлуатаційні властивості. Дах захищає споруду від опадів і забезпечує теплоізоляцію.
Зведення покрівлі вимагає професійних навичок і знань. Підбір матеріалів відіграє провідну роль у досягненні поліпшених технічних характеристик. Використовуючи хороші пиломатеріали для даху, можна не сумніватися в надійності та довговічності конструкції. Основні елементи покрівлі:
- Крокви – дошки, що утворюють каркас для покрівельного покриття. Кроквяна система витримує вагове навантаження покрівлі, опадів, вітру. Для крокв вибирають деревину першого сорту.
- Мауерлат – брус, покладений уздовж периметра стін, виконує функцію опори крокв. Для облаштування мауерлата частіше використовують колоди або брус.
- Решетування – бруси, які укладають на кроквяну систему.
Облаштування покрівлі передбачає створення кроквяної основи, монтаж обрешітки і системи гідроізоляції, оздоблення покрівельним покриттям. Для оздоблення частіше використовують металочерепицю і керамічну черепицю, профнастил і рулонні матеріали, азбестоцементний, бітумний або пластиковий шифер. Для додаткової теплоізоляції укладають пінопласт, мінеральну або базальтову вату.
Основні види деревини для перекриттів і даху
Дахи зазвичай роблять із дерева або металу. Дерев’яні матеріали використовувалися для облаштування покрівлі протягом тисячоліть. Переваги деревини:
- Міцність і довговічність.
- Мала вага. Дозволяє відмовитися від монтажу потужного фундаменту.
- Універсальність. Деревні пиломатеріали комбінуються з іншими будівельними та оздоблювальними матеріалами, підходять для створення конструкцій будь-якого призначення.
- Відновлюваний ресурс. Вирощуючи дерева, заповнюють запаси деревної сировини.
- Низька ціна порівняно з металевими конструкціями.
- Енергоефективність. Деревина відрізняється поліпшеними теплоізоляційними властивостями.
- Естетичний вигляд. Будівлі з дерева мають презентабельний вигляд.
Пиломатеріали для покрівлі виготовляють з деревини листяних і хвойних порід. Популярні породи дерева – ялина, сосна, модрина. Плюси – мало сучків, простота обробки, підвищена міцність. Листяні породи – дуб, ясен, використовують рідше через високу ціну і складність обробки. Основні види пиломатеріалів для покрівлі:
- Брус — цільна колода, обтесана з 4 сторін. Товщина бруса 100-240 мм. Брус призначений для облаштування прогонів кроквяної системи, мауерлата, балок перекриття, гребеня, обрешітки та інших елементів.
- Обрізна дошка — плоский матеріал із прямокутним перетином. Ширина варіюється в межах 100-275 мм, товщина – 8-50 мм. Призначена для облаштування обрешітки, гребеня, мауерлата (кілька дощок укладають одна на одну).
- Необрізна дошка. На відміну від обрізної не обточується по бічних краях, де можуть залишатися сліди кори — обзол. Застосовується для створення елементів покрівлі, для яких не важлива естетична привабливість.
- Калібрована дошка. Обрізна дошка з еталонними розмірами. Товщина дошки на всьому протязі однакова, що дає змогу легше укладати матеріал у плоску поверхню (виводити в площину).
Проектування, розрахунок кількості матеріалів і монтаж – завдання для професіоналів. Ліс доведеться вибирати самостійно. Якщо довірити закупівлю лісу стороннім, можна отримати в результаті другосортну продукцію за ціною першокласної деревини.
Як вибрати відповідну деревину
Якість пиломатеріалів визначає довговічність і надійність покрівлі. Характеристики та властивості матеріалів позначені в регламентувальних документах: ДСТУ 4920:2008, ДСТУ ISO 738:2018, ДСТУ ISO 8903:2018. Мінімальний перетин дошки для облаштування покрівлі житлової споруди – 40х150 мм. Вибираючи пиломатеріал для покрівлі, потрібно враховувати вимоги:
- не більше 3 сучків на погонний метр;
- діаметр сучка – не більше 30 мм;
- допускаються ненаскрізні тріщини, довжина яких не перевищує половину дошки;
- вологість не більше 12%;
- відсутність сколів і обзолу.
Вологість – один із найважливіших показників. Перевищення допустимих значень призводить до прискореного зносу конструкції. Інші наслідки – деформація і розтріскування елементів покрівлі, зниження міцності і порушення геометрії.
Через зниження міцності підвищується ризик поломки крокв, що небезпечно для людей, які проживають. Погано висушені пиломатеріали розтріскуються і прогинаються під навантаженням. Один із дефектів – гвинтове викривлення, коли брус або дошка перекручується навколо осі. У цьому випадку значно погіршуються показники міцності.
Призначення і навантаження
Основне навантаження припадає на кроквяну систему. Брус для крокв повинен відповідати вимогам ДСТУ.
Якщо дошка для даху призначена для облаштування обрешітки, допускається наявність на поверхні невеликих дефектів у вигляді вогнищ бактеріального і грибкового ураження. Осередки ураження обробляють складами, що містять хлор. На поверхню дошки наносять антисептики.
Стійкість до вологи та гниття
Сосна, ялина і модрина відрізняються підвищеною вологостійкістю. З листяних порід деревини ясен найбільш стійкий до гниття і впливу вологи. Середню стійкість до гниття має дуб. Серед додаткових плюсів ясена і дуба підвищена щільність – до 690 кг/м3, підвищена міцність на розрив і згинання.
Енергоефективність і теплоізоляційні властивості
Найменший коефіцієнт теплопровідності у ялини і модрини. Матеріали з цих порід деревини мають найкращі теплоізоляційні властивості. Дошка для покрівлі з ялини і модрини краще утримує тепло, ніж пиломатеріали з інших порід деревини.
Коефіцієнт теплопровідності у ялини і модрини (в температурному діапазоні від -30°C до 40°C) – 110 мВт/(мК) і 130 мВт/(мК) відповідно. Трохи поступається сосна з показником 150 мВт/(мК). Для порівняння: стіна з сосни завтовшки 100 мм за енергоефективністю рівнозначна цегляній кладці завтовшки 580 мм. Коефіцієнт теплопровідності дуба становить 200 мВт/(мК).
Зовнішній вигляд та естетика
Натуральна деревина будь-якої породи вирізняється естетичною привабливістю, не потребує додаткового декоративного оздоблення. Залежно від породи деревини різниться текстура матеріалу – малюнок на зрізі, утворений волокнами.
Вартість
Пиломатеріали з сосни та ялини обійдуться дешевше, ніж дошки і бруси з модрини, ясена і дуба. Тому вам судити, що для вас краще.
Екологічність
Натуральна деревина – екологічний матеріал. Покрівля, зроблена з бруса і дощок, не чинить негативного впливу на здоров’я людей і навколишнє середовище.
Обробка та захист деревини
Перед монтажем дерев’яні дошки обробляють антисептичними речовинами, що підвищує стійкість до гниття, утворення цвілі та розвитку мікроорганізмів. Спеціальні склади – антипірени, запобігають загорянню деревини, забезпечуючи вогнестійкість.
Дошки обробляють до монтажу в систему. Обробка зібраної конструкції малоефективна. Захисні засоби не потрапляють на місця стиків, які стають уразливими для руйнівних біологічних факторів. Захисні засоби наносять валиком, пензлем, розпилювачем. Зазвичай протипожежні та антисептичні засоби наносять у два шари – другий після повного висихання першого. Обробка захищає дерево від комах, грибка і цвілі на термін до 7 років. Період дії захисту залежить від початкової якості деревини, виду засобу і способу нанесення.
Порівняння деревини та металу для перекриттів і даху
Крім пиломатеріалів для будівництва покрівлі використовують металоконструкції. Багато властивостей матеріалів схожі. Метал і деревина – екологічні матеріали, які не шкодять здоров’ю людини і навколишньому середовищу. Металеві та дерев’яні конструкції належать до III групи вогнестійкості за умови регулярної обробки деревини антипіренами. Кроквяну систему з металу і дерева можна використовувати як основу для монтажу будь-яких покрівельних матеріалів – керамічної черепиці, металочерепиці, профнастилу, рулонних матеріалів.
Метал і дерево – довговічні матеріали, період експлуатації при правильному догляді (обробка дерева складами, що перешкоджають гниттю, фарбування металу для антикорозійної стійкості) перевищує 100 років. Переваги пиломатеріалів:
- Мала вага. У результаті знижується навантаження на фундамент і несучі стіни.
- Легкість обробки. Якщо елемент конструкції не підходить за розмірами, недоліки на будівельному майданчику можна виправити.
- Низька ціна. Вартість пиломатеріалів нижча, ніж металевих конструкцій.
- Зручність транспортування і монтажу. Завдяки відносно малій вазі спрощуються вантажно-розвантажувальні, транспортувальні та монтажні роботи.
До плюсів металоконструкцій варто віднести можливість монтажу за будь-яких погодних умов. У той час як роботи з пиломатеріалами проводяться тільки в суху погоду. Вибір матеріалу залежить від особистих переваг і бюджету.