Один з найпопулярніших дерев’яних матеріалів для будівництва та ремонту – євровагонка. Це найкращий сучасний аналог класичної вагонки, який отримав повсюдне застосування. Приставка “євро” вказує на дотримання європейського промислового стандарту DIN 68126, який суворо прописує сорт виробів, а також загалом характеризує більш високу якість обшивальної дошки. Вона виготовляється з добірної цільної деревини, із застосуванням передових технологій і має кілька важливих особливостей:
ретельна обробка, спеціальна камерна сушка для оптимальної вологості на рівні 8-10%;
- збільшені та фіксовані габарити порівняно зі звичайною;
- поглиблене пазо-гребеневе з’єднання і вдвічі більший шип – для зниження ризику виникнення тріщин;
- наявність поздовжніх виїмок на зворотному боці для відведення конденсату;
- природна естетичність (проста вагонка вимагає додаткового фарбування і покриття лаком);
- вологостійкість і підвищена міцність, що гарантує довговічність.
Види євровагонки
Колірна палітра доволі багатогранна: від дуже світлих тонів “біленого дуба” до майже чорного “венге”. Довжина в межах 0,5-6 метрів. Ширина становить 80, 100, 110 або 120 мм. Товщина – 13, 16 або 19 мм. Різні будматеріали випускаються у двох варіантах профілю:
- Стандарт. Відрізняється прямими фасками над гребенем і шпунтом. Він класичний, універсальний і підходить для будь-якого екстер’єру або інтер’єру.
- Soft Line. Для нього характерна більш м’яка геометрія – заокруглена поверхня, утворена скосом торцевої кромки.
Матеріали та фактура
Для виготовлення євровагонки підбираються переважно хвойні породи. Вони досить міцні, стійкі до вологи, не гниють і не схильні до грибка завдяки смолистості. Найпоширеніші – це ялина і сосна. Вони доступні за ціною, мають яскраво виражену структуру і красивий виразний візерунок. Також у виробництві використовуються такі види:
- Липа. Порівняно легка, з матовим блиском. Не перегрівається і не розтріскується, не темніє і не деформується, витримуючи будь-які температури.
- Модрина. Єдина, хто при контакті з водою не втрачає своїх якостей, а, навпаки, стає міцнішою.
- Ясен. Належить до твердих і важких. Привертає увагу чіткими річними кільцями, які надають зачаровує малюнок. Є відмінним теплоізолятором.
- Осика. Стійка і до будь-яких температурних режимів, і до гарячої пари, з бактерицидними властивостями. Має ненав’язливий запах.
- Кедр. З розряду найвишуканіших та елітних. Золотисто-медового відтінку, з приємним лісовим ароматом і фітонцидами, що вбивають бактерії. Високоміцний і довговічний варіант.
Сорти євровагонки
На сучасний ринок поставляється всілякий погонаж. Залежно від специфіки використовуваної сировини і кінцевого результату, прийнято розділяти його на класи:
- “Екстра”. Ідеально гладка і рівна панель з категорії преміальних, які не потребують підгонки.
- “А”. Допускає мінімум дефектів: від незначної шорсткості до смоляних кишеньок і мікротріщин.
- “В”. Також якісний, але з великою кількістю видимих сучків, вм’ятин і розтріскувань. Можливі до 10% гнилі та затемнень, що піддаються “маскуванню”.
- “С”. Може бути всіяний нерівностями, нестиковками і горбками. Але зате дешевше за інших і підходить для чорнової обробки – наприклад, підсобних приміщень.
Типи євровагонки для різних цілей
Завдяки явним перевагам вагонки, вона успішно застосовується для численних будівельних робіт, для облицювання як внутрішніх, так і зовнішніх конструкцій. Починаючи з заміських будинків, лазень, саун і закінчуючи декоративним оформленням міських квартир, облаштуванням балконів і лоджій. Таке рішення надає особливої родзинки й оригінальності будь-якому дизайну.
Зовні можна закривати, наприклад, цегляну кладку або бетонні блоки. Всередині – обшивати стіни, стелю і створювати затишну атмосферу домашнього тепла. Для будь-яких цілей є відповідні варіанти. Наприклад, вироби з листяних порід – знахідка для парилень. Ясен і дуб рекомендовані для житлових кімнат. Хвойні аналоги бездоганні для найрізноманітніших приміщень.
Наскільки практична й економічна євровагонка
Дерево в ремонтно-будівельній сфері ніколи не виходить з моди. По-перше, через доступність. По-друге, через натуральність та екологічність. До того ж воно ефективно виконує свої функції.
Дерев’яна євровагонка, як правило, має невелику вагу і не перевантажує загальну конструкцію, не вимагає додаткових кріплень. Вона не тільки утримує тепло, а й поглинає шум, не боїться ні спеки, ні холоду. Завдяки унікальним характеристикам і виробничій обробці вона служить роками – і це суттєва економія порівняно з тими ж шпалерами.
Складність у монтажі та використанніСеред конкурентних переваг євровагонки – простота і зручність. Вона без проблем монтується завдяки системі “паз-гребінь”. Не вимагаючи навичок, серйозної підготовки і складних інструментів, дає змогу скоротити час і витрати на оздоблення. Все, що потрібно, – це вирівняна база, на яку за допомогою саморізів, цвяхів або сталевих скоб-вкладишів кріпляться дошки.
Незалежно від способу монтажу, елементи з’єднуються один з одним щільною вставкою в пази попередніх панелей і шипів наступних. Досягається поверхнева гладкість без помітних швів. Незважаючи на гарантований довгий термін служби, важливий правильний догляд. Якщо з’являються забруднення, їх своєчасно видаляють сухою або злегка вологою м’якою тканиною. Зі стійкими плямами допомагають впоратися розчинники. За необхідності варто оновлювати шар спеціалізованого лаку або наносити захисні склади, антисептики, біомасла.
Висновки
Високотехнологічна євровагонка – сучасний оббивний матеріал. Вона безпечна, стильна, міцна і практична. Коли потрібно і дешево, і красиво, і якісно, це один із найкращих варіантів, що відповідають сучасним запитам.