Велика кількість сучасних будівельних матеріалів нерідко збиває з пантелику. Навіть у досвідченого будівельника може виникнути питання, навіщо потрібен планкен, що це таке і як правильно укладати матеріал. Планкен – струганий пиломатеріал, який зовні нагадує терасну дошку. деревини, і їй притаманні такі особливості:
- скошена або закруглена торцева частина;
- гладка поверхня;
- відсутність пазів та шипів.
Оздоблення планкеном фасаду популярне у сфері будівництва будинків та котеджів преміального класу, будівель комерційного призначення та інших споруд, де важливий естетичний зовнішній вигляд. Облицювання планкеном дозволяє створювати вентильований фасад, що покращує експлуатаційні характеристики будівництва. Планкен також використовують для зведення парканів та покрівельного звису. Дошкою можна декорувати віконні та дверні отвори, наприклад, виготовивши лиштву. Матеріал використовують для внутрішнього облицювання стін. У порівнянні з вагонкою візуально відсутні зміни, пов’язані з усадкою.
Технології монтажу планкену
Міцність, надійність та довговічність обробки залежать від правильного монтажу матеріалу. Оздоблення будинку планкеном виконується поетапно. Підготовчі роботи включають вирівнювання робочої поверхні, облаштування решетування або каркасу зі створенням гідроізоляційного шару. Кріплення матеріалу до стіни виконують у різний спосіб. Відкритий монтаж планку відрізняється простотою виконання робіт. Дошки закріплюють на решетуванні за допомогою саморізів або шурупів. При стикуванні окремих елементів залишають зазор 3-5 мм. Важливі моменти:
- підбір якісних пиломатеріалів;
- вибір виду дошки – з прямим або скошеним профілем;
- за необхідності укладання утеплювача;
- горизонтальний або вертикальний напрямок елементів облицювання;
- дотримання кроку та вентиляційних зазорів;
- облік температурних швів та розширень.
При закріпленні скошеного планку важливо забезпечити стікання опадів назовні, а не до стін будівлі. Переваги відкритого монтажу – прискорення будівельного процесу та якість з’єднання дощок з решетуванням. Отримане надійне покриття прослужить понад 50 років.
Відносний недолік відкритої технології монтажу – наявність капелюшків елементів кріплення на обробній поверхні, що погіршує естетичні властивості. Проблема вирішується за допомогою шурупів з маленькими капелюшками або спеціальних заглушок, які закривають поверхню кріпильної деталі.
Щоб зробити прихований монтаж, потрібно більше часу. Для фіксації планку до обрешітки використовують спеціальні кріпильні елементи, що призводить до підвищення кошторисної вартості проекту. Для проведення робіт на високому рівні потрібні досвід та кваліфікація майстра. Види кріплення для планку включають кляймери і спеціальні планки, які підбирають з урахуванням ширини дошки.
Догляд за планкеном
Правильний догляд за покриттям продовжує період експлуатації. Планкен для фасаду покривають оліями, ґрунтовками, лаками та іншими складами, які захищають матеріал від руйнування під дією зовнішніх факторів. Спеціальна обробка справляється з такими завданнями:
- Зберігає початковий вигляд та структуру дерева.
- Запобігає вигоранню та зміні кольору під впливом ультрафіолетового випромінювання.
- Запобігає гниттю, появі грибка та цвілі через підвищену вологість.
Рекомендується використовувати склади, які уповільнюють займання матеріалу для захисту дерев’яної споруди від займання. Використання лаків і фарб дозволяє змінювати колір і надавати блиску облицюванню. Захисні покриття оновлюються не менше 1 разу протягом 2-3 років.
Щоб облицювальне покриття прослужило довго та залишалося гарним, купуйте якісні матеріали та довірте монтажні роботи фахівцям.