Брус – популярний будматеріал, який використовують для будівництва дерев’яних будинків та котеджів, саун та лазень, малих архітектурних форм та інших будівель. Особливість пиломатеріалу – квадратний або прямокутний переріз. Довжина сторони прямокутника зазвичай дорівнює або перевищує 10 см. Всі види дерев’яного бруса призначені для монтажу каркасних і опорних конструкцій.
Для виготовлення пиломатеріалу беруть деревину різних сортів, що впливає на характеристики та ціну. Перед розпилом деревну сировину підсушують, щоб досягти необхідного рівня вологості. Недостатнє сушіння погіршує властивості пиломатеріалів. Після висихання сировина вирушає на пилораму. Погано просушений матеріал після розпилу та монтажу дає сильне усадження, що призводить до деформації та порушення геометричних параметрів споруди. Щоб правильно підібрати матеріали для певного виду робіт, потрібно знати чим відрізняються основні види бруса.
Обрізний брус
Обрізний брус отримують шляхом розпилювання колоди відповідно до заданих параметрів. Обробка краю пиломатеріалу мінімальна. У обрізного бруса відсутня обзол – залишки кори по краях. Стандартна довжина складає 6 метрів. Параметри перерізу змінюються. Поширені розміри:
- 20х30 см;
- 20х20 см;
- 20х15 см;
- 15х15 см;
- 10х15 см.
Відповідно до норм ДСТУ, товщина бруса має бути не менше 10 см. Головна перевага обрізного матеріалу – доступна ціна. Відсутність складної обробки сприяє зниженню собівартості. Використання пиломатеріалу у рамках проекту означає зменшення кошторисної вартості будівництва.
Обрізні різновиди бруса використовують для будівництва тимчасових чи опорних (каркасних) конструкцій. Матеріал підходить для спорудження будівель, де не дуже важливими є естетичні властивості. Обрізний брус застосовують для зведення господарських будівель, кроквяної системи даху, опорної системи стін, сходових маршів, перекриттів, корпусних меблів.
Клеєний брус
Якщо розумітися на питанні, який буває брус, слід особливо відзначити клеєний вигляд матеріалу. Клеєний брус виготовляють методом склеювання тонких смужок деревини – ламелів. Щільне з’єднання ламелей надає матеріалу підвищеної міцності. Інші переваги:
- стійкість до деформації;
- відсутність усадки готової споруди;
- довговічність — період експлуатації понад 50 років;
- стійкість до впливу вологи.
Ступінь усадки клеєного бруса вбирається у 1–2 %. Завдяки зниженій теплопровідності матеріалу підвищується енергоефективність будівлі. Клеєний брус використовують для зведення котеджів, будинків, лазень, саун та дач преміального класу. Матеріал потрібний у сфері будівництва будівель комерційного призначення.
Профільований брус
Розглядаючи види бруса для будівництва будинку, неможливо пропустити профільований. Назва свідчить про наявність складного профілю. Кожен елемент оснащений шипом та пазом для спрощення та підвищення якості монтажу конструкції. Це забезпечує щільне прилягання окремих елементів та відсутність зазорів між ними. В результаті покращуються естетичні та теплоізоляційні властивості. З’єднання «шип-паз» надає конструкції підвищену міцність та стійкість до механічних навантажень. Інші плюси:
- Зменшення часу, трудових та матеріальних витрат на закладення швів.
- Відсутність зсувів у зоні вінців.
- Зниження витрат на обробку зовнішніх стін.
Профільований брус використовують для будівництва будинків, лазень, альтанок та інших малих архітектурних форм.
Щоб вибрати відповідний матеріал для проведення будівельних робіт, орієнтуйтеся на вигляд конструкції, поставлені завдання та особисті уподобання. Менеджери інтернет-магазину Drevo.kh.ua допоможуть зробити правильний вибір. В асортименті всі види бруса, виготовленого у суворій відповідності до вимог технології.